Jaki prezent na święta dla taty? Kolejne ciepłe skarpety albo kalesony? Trzeci z rzędu pędzel do golenia? Gustowna popielniczka? Nie, nie i jeszcze raz nie. Książki. Jeśli Was tata czyta książki, na pewno będzie zadowolony z nowej pozycji historycznej lub non-fiction. Przedstawiamy kilka propozycji:

– Jerzy Besala, Alkoholowe dzieje Polski. Czasy PRL-u, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2021

Rzadko który mężczyzna nie pił za czasów PRL. Istniała wtedy swoista kultura picia, goszczenia się, przypijania do siebie (“ze mną się nie napijesz”), osoby niepijące były poza obiegiem, poza towarzystwem. Bywały też różne patologie, jak picie w pracy lub w czasie załatwiania interesów. Ba – księża chodzący na wsi  po kolędzie musieli bardzo uważać, bo u każdego gospodarza byli częstowani alkoholem. Państwo miało monopol na alkohol i czerpało z niego ogromne zyski. Łatwiej też było rządzić zamroczonym alkoholem ludem. Jednym, który się temu przeciwstawił był ks. Franciszek Blachnicki, który założył Krucjatę Wyzwolenia Człowieka, gdzie gromadził ludzi niepijących. Książka zawiera bardzo dużo alkoholowych historii.

– Mariusz Szczygieł, Fakty muszą zatańczyć, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Warszawa 2022

Esej Szczygła, mistrza i nauczyciela gatunku, jest jego wyznaniem miłości. Tak, reporter kocha reportaż i poświęcił mu całą książkę. Przywołuje tu takie postacie reporterów, jak Hannę Krall, Małgorzatę Szajnert czy Ryszarda Kapuścińskiego. Książka jest jednocześnie poradnikiem pisania reportażu, jak i pisania w ogóle. Bardzo ciekawa pozycja na Prezent na święta dla taty – kubek.

– Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2021

To, co dzieje się między drzewami jest wprost nie do pojęcia. Czy wiedzieliście, że drzewa mogą porozumiewać się ze sobą, że mocniejsze mogą chronić te słabsze, że mają swoistą pamięć? Niemiecki leśniczy przedstawia nam te i inne sekrety naszej leśnej flory. Bardzo ciekawa książka, szczególnie dla ojców na święta. Będą mogli potem opowiadać swoim dzieciom albo wnukom na leśnych spacerach niestworzone historie.